Napsali o nás - 2009 - Slunce nejen ve skle


24.9.2009 - Zdroj: Pivní info | Autor a foto: Richard Chodora

Slunce nejen ve skle


Letos se slunce neschovalo do skla, ba ani do plastu, ale v sobotu 19. září l.p. 2009 vystoupalo vysoko na oblohu, aby mohlo být svědkem snad největší přehlídky nejen českého minipivovarnictví. Setkání pivovárků, které pořádá plzeňský Purkmistr na svém nádvoří a letos poprvé i na Selské návsi v Černicích začalo o třinácté hodině popolední. Jak je naším zvykem :( dorážíme až kolem druhé.

Zaplněné nádvoří
Zaplněné nádvoří

Zvěsti o tom, že se letos do Plzně chystají lidé z celé republiky, někteří celými autobusy, nelžou a nádvoří pivovaru je pomalu zaplněno. Stánky jsou letos i v horní části návsi a myslím si, že kdyby se výčepy obklíčila a uzavřela celá náves, akci by to jen prospělo. Snad jen konkurenční podniky by mohly být proti. Potkávám plno známých i neznámých tváří z pivních webů, vždyť jen ze Zlejch časů dorazil celý autobus.

Václav od Bravůru
Václav od Bravůru

Když jsem byl cca 10 km od domova, vybavil jsem si, že můj oblíbený degustační půllitr stojí vypláchnutý na kuchyňské lince. Co teď? Naštěstí mám pro Malakina zakoupit dvě sklenice pivovaru Bravůr z Loučné, prý co nejmenší. Beru tedy jednu třetinku a jeden pšeničný půllitr. Měli ještě bucláček, ale když já radši to tenký sklo :) Dnes jsem se totiž rozhodl pít dospělá piva, prvně od pivovarů, které jsem ještě neměl tu čest ochutnat.

Všechny sklenice jsou roztočený
Všechny sklenice jsou roztočený

No a loučenský Václav byl tedy pochopitelně první na řadě, i když u něj byla docela velká fronta. Co se dá dělat, z kelímku zbytečně pít nebudu. Na začínající pivovar poměrně široká škála suvenýrů a já si do skla nechávám natočit dvanáctkového Václava. Není špatný, ale nějak výrazně nenadchnul. Nebo že bych neměl dneska tu správnou chuť?

Tamboři ze Dvora
Tamboři ze Dvora

Na řadě je další pro mě nová značka. Hned za vraty vlevo je skupina výčepů, kterou načíná královédvorský Tambor - na čepu dvanáctka a nedávno v Žatci oceněná kvasnicová jedenáctka. Volím samozřejmě kvasnice a pivo je výborné a v popoledním horku i řádně vychlazené. Za pultem poznávám pana majitele s panem sládkem, ale je ještě příliš brzy na nějaké debaty. Snad mohu dopředu prozradit, že Tamborům došlo snad jako prvním pivo - nedivím se. Je to pro mě škoda, protože jsem už nestačil ochutnat i jejich dvanáctku...

Mačický homebrewing
Mačický homebrewing

Další na řadě je homebrewing, který se prezentoval už na vícero akcích - Mačické. Na čepu světlá třináctka a tmavý rauch. Hádejte, co volím? A volím asi špatně. První napití a dobrý pocit z Tambora je pryč. Pivo je hodně mdlé chuti. Druhé napití mě vybízí následovat známé vylévače a Mačické míří do černického kanálu. Snad se někdy naskytne příležitost k revizi mého počínání.

Zámečtí páni
Zámečtí páni

První tři kousky mám za sebou a další sled událostí nemusí až tak chronologicky souhlasit, protože, když je dobrá nálada a společnost, na čase nesejde :) Když už mám tu weizen sklenici, je čas na nějakou tu pšínku. Pivo ze zámku Zábřeh v Ostravě také ještě nezdobí sbírku mnou ochutnaných značek, tak proč nespojit příjemné s užitečným. Obsluha připomíná, že jejich pšínka je jiná - pivo pro ženy, jak jej označují. Napiju se a nezávidím ženám. Pivo sice nevylévám, ale určitě bych do druhého hned tak nešel.

Červený Rarášek
Červený Rarášek

Je čas si spravit chuť něčím lahodným a malinový Rarášek se zdá být dobrým řešením. Pivo je mírně do červena a chuť osciluje od pšínky k malinám. Tohohle bych mohl vypít i víc. Nedávno jsem dostal PETku "obyčejné" Zlaté labutě a byla též výborná. Na Zvíkově očividně pivo vařit umí a taky si za to nechají patřičně zaplatit. I když cena lahvového piva (viz fotografie výše) se mi zdá už dost přemrštěná.

Odborná diskuse
Odborná diskuse

Potkávám pana Vorla z Rybníka a jsem upozorněn, že se může stát, že Hastrmánek pomalu dojde a to je výzva. Letos jsou prý piva uvařena trošku jinak a tak postupně ochutnávám dvanáctku a pšenici a utvrzuji se v tom, že z celého Karlovarského kraje mi nejvíce chuťově vyhovují právě piva od Velkého Rybníka. Hned vedle "stanuje" varnsdorfský Kocour a jelikož mám tu pšeničnou sklenici, je mi automaticky natočen weizen - pivní stylaři se nezapřou.

Selská náves
Selská náves

Dále si vzpomínám, že jsem ochutnal Hradeckého Patriota v nefiltrovaném provedení a byl výborný. Mezitím (v průběhu odpoledne) kupuji od pana Strnada několik PETek jeho skvělého piva, abych obohatil sortiment v Pivní prodejně Pod Zelenou horou, což se samozřejmě neobejde bez koštu Pašeráka. U koutského stánku Modrého abbé šmakuju světlé domácí nealko pivo Sv. Kryštof. A to je z ochutnaných piv zřejmě vše.

Výčepy
Výčepy

Škoda jen, že čas vyhrazený pro Slunce ve skle je jen jeden den. Dovedl bych si představit, jak v Černicích trávím celý týden a stále mám co objevovat. Chtěl bych si dát točeného Lipana, Permona, Chyši, Chýni, Beroun, Strahov a další, chtěl bych zkusit i jiná piva od pivovarů, které jsem dnes pil poprvé, chtěl bych ochutnat i všechna ta německá piva. Na druhou stranu mi mrzí neúčast Vyššího Brodu - zase :( - a Dobrovaru ze Slovenska.

Nálada je výborná
Nálada je výborná

Ale takováhle akce je hned v druhé řadě o lidech. A těch bylo letos na Slunci ve skle až moc. A potkal jsem zde plno pivních přátel z webových kruhů - obdivuji např. Libora ze Slovenska, který přijel jen kvůli Slunci. Probral jsem např. situaci okolo Aliance P.I.V. s Jirkou Stehlíčkem z PPT. Od pivovarníků ze Dvora Králové se dozvěděl, že papež při své návštěvě v ČR dostane darem mj. lahvového Tambora a tím pádem, že se ve Dvoře začne lahvovat. A spoustu dalších informací, ať už důležitých či ne, každopádně zajímavých.

Plné nádvoří pivovaru a dost zaplněná náves dávají vědět, že milovníků dobrého piva stále přibývá. Množství pivovárků pak vedlo k tomu, že se na pivo (i při velkém počtu návštěvníků) netvořily dlouhé fronty, což je více než příjemné.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok

Co dodat na závěr? Snad jen, že se už teď těším na další ročník a doufám, že zde naleznu zase pár značek, které jsem ještě neochutnal, i když vím, že opět nekoštnu ty staré dobré známé. Ale takový už je život pivařův. Takže černickým přeji Dej Bůh štěstí! a doufám, že se tam vbrzku ukážu a v klidu si vychutnám Purkmistra v jeho rozličných podobách, protože při Slunci na něj samozřejmě nezbyl čas.

facebook

 

facebook

facebook

facebook

Přihlášení k odběru novinek. Zadejte mailovou adresu.

sssss
TAMBOR

Již jste dosáhli věku 18 let??

Nákupní košík | Mapa serveru | Obchodní podmínky  Copyright © 2009 TVORBA STRÁNEK, WEBDESIGN
Spřátelené weby: Citroen - Subaru | Penzion za vodou
Odběr RSS kanálu
Pokud Vám je méně než 18 let, stránky, prosím, opusťte.