Napsali o nás - 2009 - Nová mapa: Pivovary České republiky


26.5.2009 - Zdroj: Pivní info | Autor a foto:Richard Chodora

Když mi přišel mail z nakladatelství Kartografie Praha a.s., že vydalo mapu pivovarů České republiky, byl jsem zvědavý na srovnání s Pivní mapou na PI. Proto jsem požádal nakladatelství o zaslání jednoho vzorku. Hned druhý den jsem měl mapu doma.

 

Balení mapy
Balení mapy

Tato mapa měla křest na veletrhu Svět knihy, který se konal ve dnech 14. - 17. 05. 2009, takže je dost možné, že už ji máte doma. Vám, kteří jste o ní nevěděli či na ni ještě nenarazili, mohu předem prozradit, že jde opravdu o zdařilou publikaci, kde nechybí ani ty nejnovější minipivovary, vždyť data mapy jsou aktualizována ke dni 1. dubna 2009.

Dle citace z přiložené brožury zahrnuje mapa "všechny průmyslové pivovary, restaurační pivovary a minipivovary, ekonomicky činné k tomuto datu, jejichž točená piva jsou k dispozici alespoň v jedné restauraci, případně jsou v prodeji v lahvové či plechovkové formě alespoň v jedné prodejně na území České republiky." Publikace se skládá ze dvou částí - vlastní mapy a brožury.

Ilustrace pivovaru
Ilustrace pivovaru

V brožuře se dočtete něco z historie i současnosti pivovarnictví v Česku. Hlavním programem však zůstává přehled současných pivovarů v ČR, tedy těch, které najdete na vlastní mapě. U každého pivovaru je uveden název, adresa, webová adresa, značka(y) a druhy piv (nehledejte zde žádné ajly či rauchy), dále zde najdete možnost prohlídky a odkaz na umístění na mapě. Součástí jsou též sladovny a pivovarská muzea. Jsem potěšen, že na konci mezi nejdůležitějšími neoficiálními internetovými zdroji, věnujícími se především českému pivovarnictví, nechybí ani PI :) Úplně na konci brožury pak naleznete po uzávěrce zmínku o Rodinném pivovaru Bravůr Loučná.

Je v Klatovech pivovar nebo není?
Je v Klatovech pivovar nebo není?

Ale pojďme k vlastní mapě, která je v měřítku 1:500 000. Na papíru o rozměrech cca 985x594 mm naleznete kromě výrobně činných pivovarů i sladovny a pivovarská muzea. Vybrané pivovary, a že jich není málo, jsou zde uvedeny i ilustrovanou ukázkou jejich budov, což se mi zdá být velmi dobrým nápadem. Na jedné straně je mapa celé České republiky se všemi pivovary, která vybízí k tomu, aby byla vyvěšena na nějakém pěkném místečku - v hospůdce, pivovárku či pivní prodejně...

Mapa Čech
Mapa Čech

Na straně druhé jsou pak dílčí mapy velkých měst a jejich blízkého okolí. Praha v měřítku 1:25000, Brno a Ostrava M 1:110000, Plzeň M 1:70000 a České Budějovice M 1:150000. Dále zde naleznete rejstřík. Ještě doplním, že celá publikace je trojjazyčná - čeština, němčina a angličtina.

Dle mého názoru se jedná o velmi povedené dílko a pokud nemáte pivní mapu v hlavě, neměli byste tuto kapesní nechávat zahálet doma. Zakoupit ji můžete mimo jiné na stránkách Kartografie za cenu 134 Kč. Rozvoj českých (mini)pivovarů se určitě postará o další aktualizovaná vydání, takže se máme nač těšit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

facebook

facebook

facebook

Přihlášení k odběru novinek. Zadejte mailovou adresu.

TAMBOR Shop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sssss
TAMBOR

Již jste dosáhli věku 18 let??

Nákupní košík | Mapa serveru | Obchodní podmínky  Copyright © 2009 TVORBA STRÁNEK, WEBDESIGN
Spřátelené weby: Citroen - Subaru | Penzion za vodou
Odběr RSS kanálu
Pokud Vám je méně než 18 let, stránky, prosím, opusťte.