Napsali o nás - 2009 - Tambor ze Dvora


12.1.2009 - Pivní info - Richard Chodora

Když jsem si v Co je nového? přečetl příspěvek "michala" s webovou adresou připravovaného pivovaru - http://www.pivo-tambor.cz - ve Dvoře Králové nad Labem, neváhal jsem a zabrousil na tyto stránky. Prezentace je ještě ve výstavbě, dozvíte se zde něco z historie vaření a pití piva na Královédvorsku a hlavně je zde uveden kontakt formou e-mailu. Využívám jej a obratem (další den, což opravdu nebývá pravidlem) přichází odpověď od pana Kiriakovského, jednatele společnosti EPOS CZ spol.s.r.o., která pivovar vlastní. Dovolte mi, abych Vám přiblížil informace, které mi pan Nasik Kiriakovský o novém pivovárku poskytl.

"Mám velkou radost, že "šuškanda" o novém pivovaru ve Dvoře Králové nad Labem přeskočila z portálu Královédvorsko.cz až k Vám na Pivní.info. Domnívám se, že náš výrobce pivních tácků v KV má "nějakou" dohodu se sběratelem tácků na Moravě a ten náš historicky první pivní tácek uveřejnil bez dalších informací." říká pan Kiriakovský. Tak tedy trochu o novém pivovárku.

Přední strana tácku
Přední strana tácku

Myšlenka vybudovat nový pivovar na "zelené louce" v prostoru areálu firmy se datuje do května 2006. Výstavbě předcházel v roce 2007 hydrogeologický průzkum podzemních vod za účelem vybudování vlastního zdroje vody, což je zásadní podmínka pro výstavbu nového pivovaru! Od prosince 2007 mají tedy vlastní 130m hluboký vrt se super vodu v kojenecké kvalitě. Uvažuje se i o produkci této balené vody.

Snad mohu uvést, že pan Kiriakovský uvažoval o vlastním pivovaru už v devadesátých letech, kdy měl vyhlídnutý hlinský pivovar. Osud tomu chtěl, že z toho tenkrát nic nebylo a tak se dnes můžeme radovat z pivovárku zbrusu nového.

Montáž technologie byla započata v lednu 2008 a z 95% je k dnešku hotova. Srdcem každého pivovaru je varna, ta královedvorská je na 25hl a vyrobily ji Pacovské strojírny. Pivovar disponuje uzavřenou spilkou 4x60hl, ležácký sklep pojme 9x50hl piva. Počítá se, že se pivo bude prodávat cca z 80% jako filtrované, čemuž poslouží filtr Bílek s kapacitou 20hl/hod. Pivo bude samozřejmě nepasterované a bude plněno výhradně do sudů (50l a 30l), tedy alespoň ze začátku. Plnící linka na sudy má kapacitu 30 ks/hod. Hlavním typem narážeče bude Bajonet, ale pivo Vám stočí i do sudu s narážečem Flach plochý. Na lahve dojde, snad pro mou sbírku, později dle úspěšnosti značky.

Zadní strana tácku
Zadní strana tácku

"Chceme obnovit vaření piva ve Dvoře Králové přesně na den po 30 letech a to dne 28.2.2009." říká pan Nasik. Poslední várku piva uvařila paní Tyčová v místním pivovaře dne 28.2.1979. Tento plán prý může zhatit už pouze úředník, který nedá potřebná razítka - souhlasy, kterých je nepočítaně! Jinak se začne vařit až v březnu, maximálně dubnu, 2009. Osobně si myslím, že by byla velká škoda, kdyby se toto "třicetileté" datum nepodařilo dodržet.

Určitě chtějí stihnout letní sezonu, alespoň její část. Královedvorský pivovar bude rozjíždět pan Jaroslav Škrabal z Hodonína a pan Martin Vrba z Dobrušky. Pivo Tambor prý nemá pivní vzor, chce ale navázat na poslední celostátně oceněné pivo, které se vařilo v nedávné minulosti ve Dvoře Králové a to 11% Novopramen.

Takže já přeji novému pivovaru a samozřejmě hlavně jeho pivu vše nejlepší, hlavně spokojené pivaře, kterým bude dělat radost pít místní pivečko v restauracích a hospodách tohoto krásného kraje. Přeji mu, ať se drží na čepu vedle větších značek a ty celostátní ať převálcuje. Výhledově se počítá i s vlastní vlajkovou restaurací, která dnes k progresivnímu pivovaru patří.

Závěrem mi ještě dovolte uvést, že pivovárek najdete na adrese Raisova 699, 544 01 a poděkovat panu Nasiku Kiriakovskému, jednateli společnosti EPOS CZ spol. s.r.o Dvůr Králové nad Labem, královedvorskému rodákovi a pivovarskému patriotovi za vstřícnost.

Nacházíte se: Home > Napsali o nás > 2009 > Tambor ze Dvora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook

facebook

facebook

facebook

Přihlášení k odběru novinek. Zadejte mailovou adresu.

TAMBOR Shop

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sssss
TAMBOR

Již jste dosáhli věku 18 let??

Nákupní košík | Mapa serveru | Obchodní podmínky  Copyright © 2009 TVORBA STRÁNEK, WEBDESIGN
Spřátelené weby: Citroen - Subaru | Penzion za vodou
Odběr RSS kanálu
Pokud Vám je méně než 18 let, stránky, prosím, opusťte.